Postkovid pismo studentima - prof. dr Milan Počuča

10.03.2021.godine Novosti

Poštovane kolege studenti Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe,

Ideja da vam se na ovaj način obratim na početku letnjeg semestra svoj zamah je dobila u Zemunskoj bolnici, mestu gde sam proveo deset dana lečeći se od korone.

Svi koji su dolazili kod mene u kabinet, u Novom Sadu ili Beogradu, svedoci su da sam se pridržavao preporuka u borbi protiv epidemije, preduzimao sve moguće mere zaštite, često i preterujući sa upotrebom dezinfekcionih sredstava i držanjem fizičke distance.

Vakcinisao sam se kineskom vakcinom i nakon dvadeset dana od vakcinacije, a samo dan pre revakcinacije, dobio temperaturu, ostale prateće simptome koronavirusa i kao vrhunac – upalu pluća.

Nakon deset dana lečenja u kući, a zatim još deset u bolnici, uz primenu više vrsta antibiotika pobedih koronu i dobih priliku za novi početak – izvan bolničkih soba i hodnika, daleko od bolesnih ljudi koji se bore za svaki dah i svim snagama trude da pobede kugu današnjeg vremena. U međuvremenu, do mene je stiglo i nekoliko tužnih vesti o smrti prijatelja, ljudi koje sam poznavao i sa kojima sam se, do pre manje od mesec dana, družio.

Zašto sam uopšte počeo sa svojom mukom i koga to interesuje?

Vreme koje bolestan čovek provodi između dve terapije ili dva ciklusa vizita prilikom kojih vam se jasno stavlja do znanja da vaš život klizi u tunel u kome više nema svetla ili da vas vaš život ipak ne napušta, uz svu muku koja vas drži, vreme je u kojem svaki čovek počne sa preispitivanjem svojih životnih odluka, prijateljstava, profesionalnih grešaka, uspeha i različitih događaja.

Upravo o tome želim da iznesem svoja promišljanja i da vas navedem da o nekim stvarima razmišljate sada kada ste zdravi i dok u potpunosti upravljate svojim životima. Koliko god vam se činilo da nemate kontrolu nad svakodnevnicom, da se ne pitate mnogo i da vas je sistem zarobio, verujte, vaš život je isključivo u vašim rukama. Mladost je najdominantnija karakteristika ovog perioda vašeg života, energija koju nosite u sebi je toliko jaka da sve što zamislite možete i da uradite. Zdravlje, dobar i okrepljujući san, jutra koja vas bude bez bolova u telu, mame vam osmeh i pokreću vedar duh u vama su sve što vam je potrebno. Sreća je oko vas stalno i svakodnevno.

Koliko ćete od svega uzeti, koliko ćete danas dobrih i valjanih stvari uraditi – samo od vas zavisi. Vreme za vas nije ograničavajući faktor jer je naveći deo života tek pred vama ali nemojte da se zavaravate i uljuljkavate, vreme se ne zaustavlja i ne vraća. Zato, pamet u glavu, deco!

Ne trošite energiju, vreme i potencijale na gledanje sajtova, platformi i profila ljudi sa raznih društvenih mreža koji vam prikazuju virtuelne rajeve a pritom žive lažne i isprazne živote. Svakako, i od tog posla se može veoma lepo živeti, ali uz jedan uslov, da imate dovoljno novca da uložite u čitave timove koji će vas šminkati, fotografisati, promovisati i praviti dnevne planove o sadržajima koji će se objavljivati.

Odrastajte prirodno i u skladu sa svojom snagom. Ne zaustavljajte se na tom putu. Mnogi od vas krenu pa stanu ili, što je najgore, počnu da klize unazad. Za to se uvek može naći neko obrazloženje ali ne posustajte. Svaki dan se upitajte: U čemu sam danas bolji nego juče?

U vremenu medijske eksponiranosti, bezbrojnih spinovanja i lažnih vesti, težite anonimnosti i jednostavnosti. Nemojte mistifikovati i glorifikovati stvari oko sebe: sve je to marketing i pokušaj da vas skrenu sa vašeg pravog puta.

Ne bavite se tuđim životima i neuspesima, ne polemišite oko nečega o čemu znate malo ili gotovo ništa.

Želim da vas usmerim da, pored udžbenika i rada na sticanju pravničkog znanja, svakodnevno pogledate i sajtove vezane za studentsku praksu, studentsku razmenu, studentske platforme koje pozivaju na saradnju na raznim projektima i saradnju u okviru organizacija koje nude besplatne edukacije vezane za učenje stranih jezika, IT veštine i druga korisna znanja.

Fakultet je i ove godine obezbedio studentima obavljanje studentske prakse u Osnovnom i Višem sudu u Novom Sadu, Prvom i Drugom osnovnom sudu u Beogradu, Prekršajnom sudu u Beogradu, Upravnom sudu, javnobeležničkim kancelarijama, advokatskim kancelarijama – prema vašim željama a u trajanju od sedam do mesec dana.

Svesni složenih uslova koji se odnose na epidemiju, mere preventive i zaštite, pozivamo vas da razmislite i da se u narednih mesec dana prijavite za praksu u pravosudnim organima Republike Srbije u cilju sticanja praktičnih znanja i veština potrebnih za rad u pravosuđu.

Do tada, pozivam vas da razmislite o tome koliko ste puta u sebi ili u razgovoru sa prijateljima, kolegama, rođacima u poslednjih godinu dana upotrebili sledeće reči: blag, vedar, gostoljubiv, dobar, delatan, dobrodušan, dobronameran, dosledan, iskren, istrajan, jak, jasan, jednostavan, krotak, ljubazan, milosrdan, nezlobiv, nenametljiv, odlučan, odmeren, otvoren, pažljiv, požrtvovan, postojan, pravedan, produhovljen, radan, radostan, razborit, sabran, saosećajan, svetao, setan, skroman, smeo, smiren, spokojan, strpljiv, susretljiv, tih.

Na kraju, setite se i sami neke lepe i već zaboravljene reči, koja krepi duh i unosi ljubav među nama.

Beograd, 4.3.2021. god.

Prodekan za nauku, kvalitet i razvoj
Prof. dr Milan Počuča